Фестивали

“The Bridge” - Повече от 200 талантливи младежи от страната и чужбина (предимно Русия и САЩ) взимат участие в международния младежки фестивал по изкуствата „The Bridge”. Фестивалът се провежда през месец юли, във Видин, до крепостта „Баба Вида”. Продуценти на фестивала са Good Music Society и AJABEZ. Община Видин и „Националната мрежа за децата” са партньори на събитието, което се провежда под патронажа на Кмета на град Видин. Ключово за успеха на фестивала е участието на талантливи млади хора от самия Видин. Те се включват като равноправни участници във всички работни групи и дейности на фестивала. Във фестивалните дни младежите, обединени в работни групи, се занимават в 19 работилници по изкуствата в сферите: музика (китара, ударни, пеене, клавишни, композиране), фрийрън, beatbox, изобразително изкуство (графика, пейзаж, приложни изкуства), фотография, танци, творческо писане, театър и други. През последните два дни от фестивала град Видин се превръща в сцена на серия от събития – концерти с авторска музика на участниците; изложби (картини, фотографии, сувенири); танци; пиеси, както и комбинации между отделните изкуства. В рамките на тези събития се представят резултатите от работните групи. Посетителите могат да закупуват от всички изложени материали. Събраните средства се даряват в подкрепа на благотворителна кауза, избрана от Община Видин. Фестивалът фокусира вниманието (обществено и медийно) към град Видин като интересна дестинация и изиграе роля за надграждане на положителния национален и международен имидж на града.

Международен фолклорен фестивал ''Танци край Дунав'' гр. Видин. Фестивалът се организира от 1997 г. на всеки две години от видинското Читалище “Цвят” с помоща на Община Видин. Той се провежда под патронажа на кмета на Видин. Фестивалът се провежда на всяка нечетна година, в началото на месец юли. По традиция във фестивала взимат участие състави от различни държави като: Полша, Турция, Румъния, Сърбия, България и др., като броя на участниците расте всяка година и надхвърля 200. По време на официалното откриване участниците дефилират из центъра на града, представяйки традиционни носии и се събират на отворената сцена за тържествения концерт.

Международен фолклорен фестивал на влашката и румънската песен и танц – се провежда във Видин. Организатор на събитието е Асоциацията на власите в България в партньорство с Община Видин. Във фестивала участват фолклорни ансамбли от Сърбия и Румъния, както и формации към читалища във Видинско и град Белене. Събитието се провежда в парк „Нора Пизанти” под патронажа на кмета на гр. Видин. Фестивалът се провежда в един от избраните за съответната година месеци август, септември или октомври, в продължение на два или три дни. Съхраняването на традициите, на фолклора, на песните и танците на власите, живеещи в България, Сърбия и в Молдова, е част от запазването на европейската културна ценностна система.

Международен събор на прохода Кадъ Боаз – провежда се край селата Салаш и сръбското Ново корито. Съборът включва и богата културна програма, в която участват изявени представители на фолклора от двете страни, духови, певчески и танцови състави. Провежда се и кулинарна изложба с участието на представители от селата Стакевци, Крачимир и Салаш с типични ястия от турлашката кухня, етнографска изложба и турнир по футбол на малки врати. На всички участници в инициативите се връчват грамоти, а в спортната проява купи и комплект медали за първите 3 отбора. Съборът на Кадъ Боаз се провежда от 1925 г., но на няколко пъти е бил прекъсван от властите. Още римляните са открили и използвали това благодатно място за живот. И днес, където и да ударят с мотика, излизат парчета от тухли и керамични съдове от римско време. През прохода Кадъ Боаз минавал римски път от пристанищата по Дунава към Ниш и Западна Европа. В местността Анище археолози откриха основите на римска пътна станция, а разкопките продължават. Граничен пункт в прохода е имало от стари времена, но през 1960 г. бива закрит, през него минавали роднини от двете страни на границата. Младежите ходели на вечеринки в сръбското Ново корито, село зад браздата. Женели се, та сега и в двете села има хора, пристанали отвъд границата. Те са възрастни, някои не са между живите, но децата им познават роднините отсреща. Етнофестивал за песни и танци с международно участие ''Белоградчик пее и танцува'' През септември в Белоградчик се провежда Етнофестивал за песни и танци с международно участие – „Белоградчик пее и танцува”. Мотото на фестивала е: „Не на омразата!”, „Не на расизма!”, ДА на етническата толерантност!” Освен от област Видин в него участват фолклорни състави от Република Румъния, София, Кърджали, Враца, Монтана, Ботевград и други градове на страната. Фестивалът се провежда под патронажа на Кмета на община Белоградчик, а основни организатори са Община Белоградчик, Културен център Филчев, Министерство на културата и Министерството на труда и социалната политика. Една от целите на фестивала е да съхранява и обединява различията в културните традиции на отделните народи и национални общности – един от фундаментите на философията за обединена Европа. „Единността е в това, чрез взаимно уважение и толерантност те да бъдат съхранени за бъдещите поколения. А истина е, че Видински регион предлага изключително многообразие от локални култури”.

''От Тимок до Искър - по стъпките на траките'' гр. Белоградчик. В средата на месец септември, в продължение на 2-3 дни се провеждат фолклорните празници –„От Тимок до Искър“. Началото на тракийската вечер е поставено от шествие с традиционни тракийски костюми и факли. Пресъздават се спектакли като „Орфей“ и „Вкаменената сватба“, а също така „Легендата на богинята Бендида“. Първият фестивален ден винаги е посветен на тракийска тематика и задължително включва възстановка на легенди от митологията на траките и факелно шествие на млади хора по централните улици на града. Следващите фестивални дни продължават с изявите на фолклорни певчески и танцови състави от Белоградчик и региона. Идеята за фестивала се заражда през 1965 г., когато е построен летният кинотеатър "Гъбите". Три години по-късно, през 1968 г. се провежда първият международен събор "От Тимок до Искър".С този фестивал Белоградчик представя България и през 2008 г. на конкурса "ЕDEN" в Бордо, Франция.

Фолклорен събор ''Бъдник'' гр. Видин - в навечерието на един от най-големите църковни и семейни празници - Рождество Христово, в Община Видин се провежда фолклорен събор„Бъдник”. Фолклорен събор „Бъдник” и кулинарна изложба на ястия за Бъдни Вечер съвместно с всички читалища от населените места организира община Видин. В рамките на Фолкорен събор „Бъдник” видинчани и гостите на града могат да се насладят на изпълненията на самодейните състави към читалищата. В богата кулинарна изложба се представят над 100 традиционни за трапезата на Бъдни вечер ястия, които всички гости на празника ще дегустират. В изложбата биват представени ястия, като пълнени чушки, постни сарми, гювеч, тиквеник с грозде и др. Всичко, което се вижда по време на празника показва, че богатият и колоритен фолкор на Видински край е съхранен и, че има място за него в динамичния делник. Провежда се във фоайето на Държавна филхармония и се организира от община Видин, съвместно с всички читалища от населените места на общината.